کیک نت

نان مخصوص صبحانه و عصرانه

طرز تهیه نان مخصوص صبحانه و عصرانه

مواد لازم برای تهیه نان مخصوص صبحانه و عصرانه :

 زرده تخم مرغ  ۲ عدد
 شکر ۳ قاشق غذاخوری
 روغن یا کره  ۳ قاشق غذاخوری
 شیر ولرم  ۱ پیمانه
 خمیر مایه  ۱ قاشق غذاخوری
 آرد سفید  ۲-۳ پیمانه
 نمک  ۱/۴ قاشق چایخوری
 کنجد، کشمش، گردو، سیاه دانه  به مقدار لازم

طرز تهیه نان مخصوص صبحانه و عصرانه :

شیر ولرم (شیر گرمی که دست را نسوزاند) را با خمیر مایه مخلوط کنید. سپس شکر، روغن یا کره آب شده و یک زرده تخم مرغ را نیز اضافه نمایید. تمام مواد را خوب مخلوط کنید تا شکر حل شود.

حالا نوبت اضافه کردن آرد است. آردی که چند بار الک شده است را قاشق قاشق اضافه کنید تا اندازه ای که بتوانید خمیر را با دست تان بلند کنید (آرد زیاد نریزید. فقط تا اندازه ای که چسبندگی خمیر از بین برود). در این مرحله خمیر را با دست بگیرید و مدام به کف ظرف بکوبید و ورز دهید و چندین بار تکرار کنید (مهمترین بخش تهیه نان ورز دادن آن است).

پس از بدست آوردن خمیری ترد و لطیف آن را درون کاسه ای که چرب شده است قرار دهید و روی آن با چاقو یک + بزنید. در جای گرمی به خمیر یک ساعت استراحت دهید  تا حجم خمیر دو برابر شود و پس از این مدت خمیر را کمی ورز داده و تکه هایی یک اندازه از خمیر ببرید.

پس از این برش زدن کمی دیگر خمیر ها را ورز دهید و با وردنه خمیرها را باز کنید. درون هر خمیر را مقداری کشمش، گردو، کنجد و … بپاشید.

روی ظرف یا سینی مورد نظر را کمی چرب کنید و خمیر را به شکل دلخواه حالت دهید (هر شکل و طرحی که دوست دارید). روی خمیرها پارچه ای بیندازید و مدت ۳۰ دقیقه به خمیرها استراحت دهید تا کمی دیگر نیز حجم پیدا کنند. سپس مقداری کره یا روغن را با ۱ زرده تخم مرغ و کمی شیر مخلوط کنید و روی خمیرها بمالید و روی آن نیز کمی کنجد بپاشید.

نکته :

برای پیچیدن خمیر میتوانید از انواع روش های بافت نان استفاده کنید تا نان خانگی زیباتری داشته باشید.

میتوانید برای روی نان از هر چیزی که دوست دارید استفاده کنید (پودر نارگیل، پسته، گردو و …).

درون نان را نیز میتوانید قبل از پخت با خرما ، گردو ، شکلات و … پر کنید یا به همین صورت ساده آماده کنید.

بهتر است در زمان روشن کردن فر کاسه ای آب داخل فر قرار دهید تا همزمان با گرم شدن فر، رطوبت مناسبی نیز برای پخت نان ها ایجاد شود و نان ها خشک نشوند.

nanparker-photokade

دسته بندی ها: انواع خمیر و نان فانتزی

دیدگاه ها