کیک نت

طرز تهیه خمیر یوفکا در منزل

طرز تهیه خمیر یوفکا در منزل

خمیر یوفکا یک نوع خمیر هزار لا می باشد که بسیار نازک و لطیف می باشد. خمیری است که اصلا نیازی به پف کردن ندارد و در تهیه آن از بیکینگ پودر و یا جوش شیرین استفاده نمیشود. اگر شما دوستان عزیز باقلوا پیچ قزوین را تهیه کرده باشید به راحتی می توانید خمیر یوفکا را تهیه بفرمائید. از خمیر یوفکا در تهیه انواع زیادی از غذاهای فینگر فودی نیز استفاده می شود و بیشتر با انواع غذاهای ترکی نیز خمیر یوفکا دیده شده است.

فرق خمیر فیلو با یوفکا :

خمیر یوفکا را به اشتباه خمیر فیلو نیز می نامند. اما باید گفت که خمیر فیلو با خمیر یوفکا نیز متفاوت است و از نظر تردی باید به این نکته اشاره کرد که خمیر یوفکا از خمیر فیلو ترد تر می باشد. از دیگر تفاوت خمیر فیلو با یوفکا باید به این نکته هم نیز اشاره کرد که برای پخت شیرینی ها بیشتر از خمیر فیلو استفاده میشود تا خمیر یوفکا آن هم به دلیل لطیف تر بودن خمیر فیلو به نسبت خمیر یوفکا می باشد. در هنگام استفاده از خمیر یوفکا باید حتما از کره و یا تخم مرغ استفاده کرد تا خمیر به هم بچسبد اما این نکته در خمیر فیلو دیده نشده است.

مواد لازم برای تهیه خمیر یوفکا :

 شیر  ۱ پیمانه
 آرد  ۲ پیمانه
 نمک  نصف قاشق چایخوری
 سرکه  ۱ قاشق غذاخوری
 روغن جامد  ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه خمیر یوفکا : 

برای تهیه یک خمیر یوفکای ترد و سبک نیاز به این است که آرد را به همراه نمک ۳ مرتبه الک کنید. اینکار باعث هواگیری آرد شده و در هنگام پخت به سبک تر شدن خمیر کمک زیادی می کند.

پس از اینکه آرد و نمک الک شد، آن را در یک کاسه ریخته و مواد مایع را به وسط آرد بریزید و یک سمت به کمک انگشتان دست آرد را با مایعات مخلوط کنید. ورز دهید تا خمیر یک دست شود.

خمیر یوفکای بدست آمده را به صورت گلوگه درآورده و در یک کاسه که کمی چرب کرده اید، قرار دهید و به مدت ۲ ساعت در یخچال استراحت دهید.

بعد از استراحت دادن خمیر یوفکا در یخچال، آن را از یخچال خارج کرده و دوباره بر روی میز کار ورز دهید و خمیر یوفکا را به اندازه های مساوی تقسیم کنید.

بر روی میز کار خمیر یوفکا را پهن کنید و با کمک وردنه خمیر یوفکا را باز کنید. خمیر یوفکا به مقداری باید نازک باشد که شما بتوانید کمی رنگ میز کار خود را ببینید.

تمام خمیر یوفکا را به این صورت باز کنید و روی هم قرار دهید، بدون اینکه خمیر ها را روی هم فشرده کنید. می توانید در این مرحله از کاغذ روغنی استفاده نمائید.

خمیر یوفکای شما برای استفاده در هر نوع شیرینی و یا غذا آماده است. به دلیل اینکه کمی آماده سازی خمیر یوفکا زمان بر می باشد،  میتوانید خمیر یوفکای آماده شده را در یک ظرف در بسته محکم قرار دهید و به مدت طولانی نگه داری کنید و در هنگام استفاده ساعتی جلوتر از فریزر درآورده و در یخچال قرار دهید تا یخ خمیر یوفکا باز شود و سپس از آن استفاده نمائید.

کیک نت  کیک نت خمیر یوفکا

نکته :

  1. اگر قصد دارید از خمیر یوفکا برای تهیه غذا استفاده نمائید بهتر است در این مقداری که داده شده است ۱ عدد تخم مرغ نیز استفاده کنید.
  2. اگر از تخم مرغ در تهیه خمیر یوفکا استفاده میکنید؛ به مدت طولانی آن را فریز نکنید به دلیل وجود تخم مرغ.
  3.  برای تردی بیشتر می توانید ماست را جایگزین شیر کنید.
  4. برای استفاده از خمیر یوفکای فریز شده، حتما آن را در یخچال قرار دهید تا یخش آب شود. در غیر اینصورت خمیر له می شود و دیگر قابل استفاده نمی باشد.

دسته بندی ها: انواع خمیر و نان فانتزی

دیدگاه ها